LIŠČÍ VRCH

Zavítali jste sem, abyste se dozvěděli víc o viniční traťi u obce Březí nedaleko Mikulova. Leží pod kopcem, který je jednou z dominant místního kraje. Jmenuje se Liščí kopec, ale lidově se mu také říka Liščák. Je 272 metrů vysoký a z jeho vrcholu je krásný výhled na Mikulov a Pálavu. Liščák spolu se sousedními kopci leží mezi Březím a Dolními Dunajovicemi, a proto se jim říká Dunajovické kopce. Jsou domovem mnoha ohrožených druhů rostlin a živočichů. Aby se místní fauna a flóra zachovala pro další generace, byly Dunajovické kopce vyhlášeny národní přírodní památkou, kterou spravuje CHKO Pálava.

Liščí vrch je znamenitá poloha rozkládající se na 54 hektarech v mírném svahu s jížní expozicí a sklonem 12%. Půda je zde velmi rozmanitá tvořena převážně řadou písků, štěrku, kamení, které jsou v nejvrchnější části a jíly, které jsou na sebe sendvičovitě položeny. Tyto jíly obsahují řadu vápencových minerálů díky nedaleké Pálavě a ty výrazně ovlivňují chuť místních vín. Tato vína se vyznačují celou škálou vůni, kořenitostí, mandlovostí, ovocitostí a minerálností, která v chuti přechází do hutnosti, specifickou težkostí až se slanou dochutí. Popsat tyto specifické chutě není snadné a je lepší si je zažít u pohárku.

Se stejnou péčí se starají o výrobu vína následovník rodinné tradice David Kern se svými kolegy Radkem, Renatou, Vlastou a Milanem. Neustále se zdokonalují a snaží se v nich podtrhnout chutě unikátní pro mikulovskou oblast. A co víc, školeným vínům dodávají vlastní rukopis. Spolu s ostatními vinaři z Březí a Dolních Dunajovic je vinařství Kern ve spolku Dunajovské kopce. Každoročně spolu organizují Otevřené sklepy, kde můžete ochutnat místní vína osobně.

A které odrůdy zde vinaři pěstují nejraději? Staří sedláci zde odjakživa pěstovali Ryzlink vlašský. Věděli totiž, že přednosti této trati podtrhnou ovocitou až medovou příchuť tohoto vína. Místní Ryzlinky dnes vyhrávají v řadě vinařských soutěží, Kernův získal například ocenění Král vín. Ale daří se tu i mnohým dalším odrůdám. Z bílých jsou to například Ryzlink rýnský, Rulandské bílé nebo Veltlínské zelené, z červených pak Rubinet nebo Merlot.

Liščí Vrch obhospodařuje mnoho místních vinařů a jedním z nich je i Petr Kern zakladatel našeho vinařství. Ještě před ním začal hospodařit na těchto vinicích jeho tatínek Jožka, který přišel se svou manželkou Annou do Březí v padesátých letech minulého století. Petr a jeho kolegové Hana, Věra, Jarek a Kamil obhospodařují vinohrady s jim vlastní pedantskou pečlivostí.

 

Je kladen důraz na ozelenění řádků, humus tvořený kravským hnojem, vysetou bylinnou směsí, která snižuje erozi půdy při letních deštích. Lpí na místní odrůdovost a každá lokalita je velmi pečlivě obdělávána, aby se zachoval charakter dané odrůdy a místa vinice.

 

Kernovi své vinice pěstují také na viniční trati Ořechová hora. Obě trati jsou si hodně podobné, přesto víno z každé z nich je odlišné a mnohdy unikátní.

Chtěli byste vína ochutnat a porovnat je? Můžete nakoupit online.

Chcete se dozvědět o Ořechové hoře víc?

Rádi byste navštívili vinařství osobně? Napište nám. Těšíme se na setkání u pohárku.