OŘECHOVÁ HORA

Zavítali jste sem, abyste se dozvěděli víc o této viniční trati u obce Březí nedaleko Mikulova. Název je odvozen od kopce, na kterém se nachází. Ořechová hora, původním názvem Altenberg, dosahuje v nejvyšším bodě 263 metrů, není to sice moc, ale na zdejší poměry, v této mírně zvlněné krajině, je to znát. Z vrcholu Ořechovky, jak lidově hoře říkáme, snadno dohlédnete až do Rakouska, k našim sousedům.

Je to oblíbená trať vinařů, postupem času se zde vysázelo celkem 65 hektarů vinic. Tyto vinice patří mezi nejteplejší místa na jižní Moravě. Expozice Ořechové hory je jihovýchodní až jižní, od brzkého rána sem dopadají sluneční paprsky a prohřívají ji. Svažitost je v určitých místech až 15%. Ořechovka je tvořena především vápenatými jíly, protože se nachází nedaleko Pálavy, kterou tvoří vápenec. Ve spodní části se vyskytuje splavenina s relativně humóznější půdou, směrem výš se podloží mění ve sprašovité, vysoko v kopci pak štěrkovité. Tyto jíly obsahují řadu minerálů a ty výrazně ovlivňují chuť místních vín, které se zde rodí a důstojně tak reprezentují místa, odkud pochází. Vína dozrávají od lehkých květinových až do plně ovocitých chutí s minerálním projevem.Popsat tyto specifické chutě není snadné a je lepší si je zažít osobně u pohárku.

Se stejnou péčí se starají o výrobu vína následovník rodinné tradice David Kern se svými kolegy Radkem, Renatou, Vlastou a Milanem. Neustále se zdokonalují a snaží se v nich podtrhnout chutě unikátní pro mikulovskou oblast. A co víc, školeným vínům dodávají vlastní rukopis. Spolu s ostatními vinaři z Březí a Dolních Dunajovic je vinařství Kern ve spolku Dunajovské kopce. Každoročně spolu organizují Otevřené sklepy, kde můžete ochutnat místní vína osobně.

A které odrůdy zde vinaři pěstují nejraději? Staří sedláci zde odjakživa pěstovali Ryzlink vlašský. Věděli totiž, že přednosti této trati podtrhnou ovocitou až medovou příchuť tohoto vína. Místní Ryzlinky dnes vyhrávají v řadě vinařských soutěží, Kernův získal například ocenění Král vín. Ale daří se tu i mnohým dalším odrůdám. Z bílých jsou to například Kerner, Rulandské šedé, Hibernal nebo Veltlínské zelené, z červených pak Rulandské modré nebo Dornfelder.

Ořechovou horu obhospodařuje mnoho místních vinařů a jedním z nich je i Petr Kern zakladatel našeho vinařství. Ještě před ním začal hospodařit na těchto vinicích jeho tatínek Jožka, který přišel se svou manželkou Annou do Březí v padesátých letech minulého století. Petr a jeho kolegové Hana, Věra, Jarek a Kamil obhospodařují vinohrady s jim vlastní pedantskou pečlivostí.

 

Je kladen důraz na ozelenění řádků, humus tvořený kravským hnojem, vysetou bylinnou směsí, která snižuje erozi půdy při letních deštích. Lpí na místní odrůdovost a každá lokalita je velmi pečlivě obdělávána, aby se zachoval charakter dané odrůdy a místa vinice.

 

Kernovi své vinice pěstují také na viniční trati Liščí vrch. Obě trati jsou si hodně podobné, přesto víno z každé z nich je odlišné a mnohdy unikátní.

Chtěli byste vína ochutnat a porovnat je? Můžete nakoupit online.

Chcete se dozvědět o Liščím vrchu víc?

Rádi byste navštívili vinařství osobně? Napište nám. Těšíme se na setkání u pohárku.